پرسش‌های متداول


اگر نخبگی فردی در حین خدمت وظیفه عمومی (دوره آموزشی یا ضمن خدمت) احراز شود، باید چه کند؟ ‌‌‌‌‌‌‌

در هر دو صورت با مراجعه به سایت مرکز نخبگان، درخواست نامه ترخیص از خدمت کنید تا این نامه به آدرس پستی ثبت‌شده توسط شما ارسال و یا برای تحویل درب ورودی دانشگاه آماده شود.

البته در صورتی‌که در دوره آموزشی هستید لازم است که دوره را به اتمام رسانده و مدرک پایان دوره آموزشی را برای این مرکز ارسال نمایید. ‌‌‌‌‌‌

کلید واژه ها: سوالات دوره آموزشی آموزشی ترخیص از خدمت ‌‌‌‌‌‌‌

کلید واژه ها: سوالات دوره آموزشی آموزشی رهاسازی

چنانچه فرد به خدمت وظیفه عمومی فرا خوانده شود و بنیاد ملّی نخبگان هنوز نتیجه احراز نخبگی او را اعلام ننموده باشد، باید چه کند؟

در صورت عدم اعلام نتیجه ازسوی بنیاد ملّی نخبگان و پایان مهلت معرفی، فرد باید برای اعزام به خدمت وظیفه به صورت عادی اقدام نماید. چنانچه در حین خدمت وظیفه عادی نخبه شناخته شود، می‌تواند بلافاصله در سایت مرکز نخبگان اقدام به ثبت «گواهی ترخیص از یگان» کند. اما اگر به‌موقع خود را به مرکز آموزش نظامی معرفی ننماید، مسئولیّت عواقبی همچون ثبت غیبت و اضافه خدمت به عهده خود او است.

اگر نخبگی فرد درحین دوره آموزش نظامی وی احراز شود، لازم است که دوره خود را به اتمام برساند و برای این دسته از افراد، گواهی اتمام دوره آموزش رزم مقدّماتی عادی نیز برای مرکز نخبگان قابل قبول است.

کلید واژه ها: احراز نخبگی عدم جواب بنیاد ملی رها سازی از یگان خدمتی ترخیص ‌‌‌‌‌‌‌

کلید واژه ها: احراز نخبگی عدم جواب بنیاد ملی رها سازی از یگان خدمتی رها سازی

آیا ارائه گواهی اشتغال به تحصیل به عنوان مدرک تحصیلی قابل قبول است؟

خیر، باید آخرین مدرک تحصیلی را که دالّ بر فراغت شما از تحصیل است ارائه نمایید. البته به غیر از گواهی موقت فراغت از تحصیل در دانشگاه، نامه دانشگاه به سازمان وظیفه عمومی ناجا در خصوص پایان معافیت تحصیلی و فراغت از تحصیل نیز قابل قبول است.

پس از احراز مجدد نخبگی از بنیاد ملی نخبگان، آیا ارسال مدارک برای تشکیل پرونده در مرکز نخبگان لازم است؟

بله، به منظور معرفی مجدد لازم است تمامی مدارک اولیه را یک بار دیگر ارسال نمایید. ‌‌‌‌‌‌‌

کلید واژه ها: معرفی مجدد

مراحل معرفی برای انجام پروژه جایگزین خدمت چگونه است؟

پس از احراز نخبگی توسط بنیاد ملی نخبگان، به سایت مرکز نخبگان و استعدادهای برتر نیروهای مسلّح (سایت حاضر) مراجعه کرده، درخواست تشکیل پرونده و معرفی به سازمان به‌کارگیرنده نمایید.

توجّه فرمایید که مراجعات حضوری به مرکز نخبگان و استعدادهای برتر نیروهای مسلح محدود شده است، بنابراین برای تشکیل پرونده بایستی کلیه مدارک مورد نیاز را در قالب لوح فشرده به صورت پستی یا حضوری (تحویل به نماینده مرکز نخبگان مستقر در ورودی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملّی و تحقیقات راهبردی ساعات ۸ تا ۱۳ روزهای کاری) به مرکز نخبگان برسانید.

توصیه می‌شود شرح مدارک مورد نیاز برای تشکیل پرونده را در صفحه وب مرکز نخبگان ملاحظه نمایید: ‌‌‌‌‌‌

برای معرّفی به سازمان به‌کارگیرنده نیز پس از گذشت ۱ هفته از تاریخ احراز نخبگی، در سایت مرکز (نوارابزار قرمزرنگ بالای سایت تسهیلات معرفی به سازمان به‌کارگیرنده) فرم مربوطه را تکمیل و ثبت فرمایید.

کلید واژه ها: معرفی تشکیل پرونده

کلید واژه ها: معرفی تشکیل پرونده

چگونه می‌توان محل انجام پروژه جایگزین خدمت را تغییر داد؟

تغییر محل انجام پروژه جایگزین خدمت (سازمان به‌کارگیرنده) امکان‌پذیر نیست. تنها در صورت عدم نیاز سازمان معرفی شده به تخصص شخص و نامه کتبی عدم نیاز آن سازمان و بررسی نامه توسط مرکز نخبگان، در صورت صلاحدید به سازمان دیگری معرفی صورت می‌گیرد.

 کلید واژه هامحل انجام پروژه تغییر محل انجام پروژه عدم نیاز

کلید واژه ها: محل انجام پروژه تغییر محل انجام پروژه عدم نیاز

مراحل شروع به کار در مرکز نخبگان به چه صورت است؟

نامه تأییدیه پروپوزال باید به همراه خود پروپوزال توسط سازمان به‌کارگیرنده به مرکز نخبگان ارسال شود. در حال حاضر، تاریخ ارسال نامه سازمان به‌کارگیرنده، تاریخ شروع به کار در نظر گرفته می‌شود.

چنانچه افراد، مطابق با قانون جدید مرکز نخبگان، قبل از شروع پروژه به دوره آموزش اعزام شوند، تاریخ اعزام به دوره به عنوان تاریخ شروع به کار محسوب می شود.

پروپوزال‌های دریافتی در مرکز نخبگان مورد بررسی قرار گرفته و در صورت نیاز به اصلاح، موارد مورد نظر به سازمان به‌کارگیرنده ارسال می‌شود. لازم به ذکر است موارد اصلاحی باید در اولین گزارش پیشرفت کار (۳۰%) لحاظ گردد. 

 کلید واژه هاشروع به کار مراحل شروع به کار

کلید واژه ها: شروع به کار مراحل شروع به کار

آیا حضور مداوم نخبه وظیفه برای انجام پروژه جایگزین خدمت در سازمان به‌کارگیرنده الزامی است؟

بر اساس مقررات ، سازمان‌های به‌کارگیرنده از حق به‌کارگیری تمام‌وقت نخبگان وظیفه برخوردار هستند که در این صورت بایستی شرایط مورد نیاز برای خوراک، پوشاک و خوابگاه آنان را فراهم سازند. در غیر این صورت، به‌کارگیری نخبگان به صورت پاره‌وقت انجام می‌پذیرد.

در عمل، میزان حضور نخبه وظیفه با توجه به نیاز سازمان به‌کارگیرنده و توسط خود سازمان تعیین می‌گردد. 

 کلید واژه هاحضور مداوم تمام وقت نیمه وقت

کلید واژه ها: حضور مداوم تمام وقت نیمه وقت

نامه تأییدیه پروپوزال چگونه باید به مرکز نخبگان تحویل گردد؟

نامه تأییدیه پروپوزال باید به همراه خود پروپوزال توسط سازمان به‌کارگیرنده به مرکز نخبگان تحویل شود. وصول این مدارک برای صدور نامه شروع به کار توسط مرکز نخبگان ضروری است.

نامه پروپوزال باید به همراه CD آورده شود که محتوای آن شامل فایل pdf و word باشد. 

کلید واژه ها: پروپوزال تاییدیه پروپوزال شروع به کار

مدت انجام پروژه جایگزین خدمت چند ماه است؟

در حال حاضر مدت زمان انجام پروژه تحقیقاتی نخبگان وظیفه از حداقل 14 ماه تا حداکثر 21 ماه ( با احتساب دوره آموزش) تعیین شده است. در هر حال ارزش علمی پروژه بایستی به اندازه کل مدت خدمت وظیفه عمومی باشد که در حال حاضر 21 ماه می باشد.

کلید واژه ها: زمان انجام پروژه

پس از معرفی به سازمان به‌کارگیرنده طی چه مدت می‌توان به آن سازمان مراجعه کرد؟

پس از معرفی مرکز نخبگان، نخبه وظیفه باید حداکثر ظرف مدت یک هفته به سازمان به‌کارگیرنده مراجعه نماید.

در صورتی که فرد نخبه در موعد مقرر خود را به سازمان به‌کارگیرنده معرفی نکند، مرکز نخبگان می‌تواند بر اساس صلاحدید خود تصمیم مقتضی اتخاذ نماید و مسئولیت تمامی مشکلات و عواقب بر عهده خود فرد است. ‌‌‌‌‌‌

مدت انجام پروژه جایگزین خدمت (۱۴ تا ۱۹ ماه) از چه زمانی محاسبه می‌شود؟

پس از معرفی فرد نخبه به سازمان به‌کارگیرنده برای انجام پروژه جایگزین خدمت، فرد باید برای تصویب پروپوزال خود اقدام کند. پس از آن، سازمان به‌کارگیرنده نامه «تأییدیه پروپوزال» را به همراه خود پروپوزال به مرکز نخبگان ارسال می‌کند تا این مرکز پس از بررسی، نامه شروع به کار فرد را صادر نماید.

در حال حاضر، تاریخ نامه تأییدیه پروپوزال از سوی سازمان به‌کارگیرنده به عنوان شروع زمان محاسبه مدت انجام پروژه جایگزین خدمت در نظر گرفته می‌شود. ‌‌‌‌‌

چنانچه افراد، مطابق با قانون جدید مرکز نخبگان، قبل از شروع پروژه به دوره آموزش اعزام شوند، تاریخ اعزام به دوره به عنوان تاریخ شروع به کار محسوب می شود.

 کلید واژه هامدت زمان زمان پروژه

کلید واژه ها: مدت زمان زمان پروژه

پس از مراجعه به سازمان به‌کارگیرنده، طی چه مدت می‌توان پروپوزال خود را به تصویب رساند؟

این مدت بستگی به سازمان مربوطه و توانایی شخص در تهیه و تصویب پروپوزال دارد. اگر زمان تصویب پروپوزال به طول انجامید، شخص باید مرکز نخبگان را درباره علت تأخیر در جریان بگذارد تا وضعیت وی توسط مرکز مورد بررسی قرار‌گیرد. لازم به ذکر است که حداکثر مهلت برای تدوین و تصویب پروپوزال ۲ ماه می‌باشد. 

 کلید واژه هاپروپوزال شروع به کار بکارگیری

کلید واژه ها: پروپوزال شروع به کار بکارگیری

آیا می‌توان پیش از اتمام چهارده ماه، پروژه جایگزین خدمت را تحویل داد؟

خیر، برابر ضوابط، حداقل مدت لازم برای انجام یک پروژه تحقیقاتی جایگزین خدمت 14 ماه در نظر گرفته شده است.

 کلید واژه هاحداقل زمان انجام پروژه مدت زمان زمان پروژه

کلید واژه ها: حداقل زمان انجام پروژه مدت زمان زمان پروژه

مدت زمان پاسخگویی به نامه معرفی به سازمان به‌کارگیرنده چقدر است؟

سازمان‌های به‌کارگیرنده موظف هستند حداکثر ظرف دو ماه به نامه معرفی ارسالی از مرکز نخبگان پاسخ دهند. چنانچه این امر به طول بیانجامد، نخبگان باید سریعاً این تأخیر و علّت آن را به مرکز نخبگان اطلاع دهند، در غیر این صورت فرآیند پروژه جایگزین خدمت آنان با مشکل مواجه خواهد شد.

کلید واژه ها: تشکیل پرونده معرفی به سازمان

آیا می‌توان پروژه کسر از خدمت را به عنوان پروژه جایگزین خدمت ارائه داد؟

بله، در صورتی که نخبگی فرد پس از انجام پروژه‌های تحقیقاتی کسر خدمت یا در حین انجام پروژه احراز شود و میزان کسر خدمت وی بیش از 12 ماه  نباشد، این امر امکان‌پذیر است. به این منظور باید نامه کسر خدمت صادرشده توسّط معاونت نیروی انسانی سازمان اصلی به‌کارگیرنده و لوح فشرده حاوی فایل پروژه (مطابق با قالب مشخّص‌شده) به به مرکز نخبگان تحویل داده شود.

توجّه ۱: تاریخ شروع و تاریخ پایان پروژه کسر از خدمت حتماً بایستی در نامه مربوطه درج گردد.

توجّه ۲: افرادی که در حین پروژه کسر خدمت احراز نخبگی می شوند بایستی پروژه آنان برابر معیارهای لازم تبدیل به پروژه جایگزین خدمت شود.

توجّه ۳: از تاریخ معرّفی فرد توسّط بنیاد ملّی نخبگان به مرکز نخبگان نیروهای مسلّح تا زمان تعیین تکلیف پروژه کسر از خدمت واگذارشده نبایستی بیش از ۲ ماه زمان سپری گردد، در غیر این صورت مسئولیّت عواقبی همچون از دست رفتن امکان استفاده فرد نخبه از تسهیلات نظام وظیفه نخبگان بر عهده خود فرد است. ‌‌‌‌‌‌‌

توجه4 : افرادی که سابقه کسرخدمت پژوهشی بیش از 12 ماه دارند در صورتی می توانند در چرخه نخبگی قرار گیرند که امکان انجام یک پروژه تحقیقاتی حداقل 9 ماهه را داشته باشند در غیر این صورت بایستی مسیر پروژه کسر خدمت را ادامه دهند.

 کلید واژه هاکسری کسر خدمت پروژه کسر خدمت

کلید واژه ها: کسری کسر خدمت پروژه کسر خدمت

آیا کسر از خدمت بابت سابقه بسیج یا جبهه پدر در مدت ۱۴ تا ۱۹ ماه پروژه جایگزین خدمت اعمال می‌شود؟

خیر، صرفاً کسر از خدمت بابت پروژه تحقیقاتی می‌تواند در مدت خدمت نخبگان وظیفه لحاظ گردد. ‌‌‌

کلید واژه ها: کسری بسیج کسری جبهه

آیا نخبگان وظیفه می‌توانند در حین خدمت برای ادامه تحصیل اقدام کنند؟

فقط عزیزان نخبه‌ای که در مقطع دکتری تخصصی (PhD) داخل کشور مورد پذیرش قرار گرفته و مدرک قبولی خود را به مرکز نخبگان ارائه داده باشند، می‌توانند گواهی بلامانع بودن ادامه تحصیل از این مرکز دریافت نمایند. همچنین این گواهی برای تحصیل در دوره پسادکتری و فلوشیپ در داخل کشور نیز می‌تواند صادر گردد.

شایان ذکر است که صدور این گواهی مشروط به صدور نامه شروع به کار و عدم تأخیر در ارائه گزارش‌های پیشرفت کار است.

بدیهی است که پذیرش این نامه در دانشگاه پذیرنده نخبه وظیفه، منوط به سازگاری با مقررات آن دانشگاه است. 

 کلید واژه هاادامه تحصیل منع ادامه تحصیل تحصیل حین خدمت

کلید واژه ها: ادامه تحصیل منع ادامه تحصیل تحصیل حین خدمت

آیا پس از تحویل مدارک پایان کار می‌توان برای ادامه تحصیل اقدام کرد؟

بله. بنا بر توافق بین بنیاد نخبگان نیروهای مسلح، وزارت علوم تحقیقات و فناوری و سازمان وظیفه عمومی ناجا، نخبگان پس از پایان کار و تحویل مدارک صدور کارت به مرکز می‌توانند مبادرت به ادامه تحصیل نمایند.

کلید واژه ها: ادامه تحصیل

حقوق و بیمه نخبگان وظیفه بر عهده کدام دستگاه است؟

۱. چنانچه سازمان به‌کارگیرنده لشکری باشد، برقراری حقوق و بیمه آنها بر عهده همان سازمان است.

۲. چنانچه سازمان به‌کارگیرنده کشوری باشد، برقراری حقوق به عهده همان سازمان است اما برای برقراری بیمه باید اولین فیش حقوقی که کسورات بیمه در آن اعمال شده باشد به همراه نامه برقراری بیمه از سازمان به‌کارگیرنده به مرکز نخبگان ارسال گردد.

توجه: برقراری حقوق و بیمه منوط به صدور نامه شروع به کار می باشد.

‌‌‌‌‌‌

مدارک لازم جهت صدور دفترچه خدمات درمانی:

۱- نامه سازمان

۲- فیش واریزی حقوق و کسر بیمه

۳- کپی شناسنامه مشمول از تمام صفحات

۴- کپی کارت ملی

۵- نامه شروع به کار صادره از مرکز نخبگان

۶- آخرین مدرک تحصیلی

۷- پرینت تایید حساب عابر بانک سپه و شماره شبا

۸- در صورت تاهل کپی شناسنامه همسر از تمامی صفحات

۹- کپی کارت ملی همسر

۱۰- کپی صفحه اول و دوم سند ازدواج (برگ مشخصات زوج و زوجه) 

کلید واژه ها: حقوق و بیمه حقوق بیمه

کلید واژه ها: حقوق و بیمه حقوق بیمه

حقوق و بیمه نخبگان وظیفه چگونه برقرار می‌شود؟

‌‌‌‌‌‌سازمان به‌کارگیرنده موظف است پس از دریافت مجوز شروع به کار از مرکز نخبگان، نام نخبه وظیفه را بلافاصله در فهرست کارکنان مشمول حقوق و بیمه خود قرار دهد. حقوق و بیمه بایستی تا انتهای مدت زمان انجام پروژه یعنی حداکثر 21 ماه( با احتساب دوره آموزش) برقرار باشد.

چنانچه پس از ارسال نامه شروع به کار، حقوق و بیمه توسط سازمان به‌کارگیرنده برقرار نشود، نخبه وظیفه بایستی بلافاصله از طریق قسمت «تماس با ما» در سایت، مرکز نخبگان را در جریان بگذارد.

کلید واژه ها: حقوق حقوق و بیمه

میزان حقوق و خالص دریافتی نخبگان و استعدادهای برتر وظیفه چه مقدار است؟

‌‌‌‌‌‌‌ناخالص حقوق و مزایای کارکنان نخبه و استعداد برتر وظیفه در سال‌های ۱۳۹۷-۱۳۹۸ (بر حسب ریال)

ردیف

آخرین مدرک تحصیلی

مجرّد

متأهّل بدون فرزند

میزان افزایش به ازای هر فرزند

۱

دکتری تخصّصی

۶۰۰, ۰۸۵, ۸

۱۷۰, ۵۴۱, ۹

۳۷۰, ۳۷۷

۲

دکتری حرفه‌ای و کارشناسی‌ارشد

۰۰۰, ۷۳۸, ۶

۵۷۰, ۱۹۳, ۸

۳۷۰, ۳۷۷

۳

کارشناسی و پایین‌تر

۲۰۰, ۰۶۴, ۶

۷۷۰, ۵۱۹, ۷

۳۷۰, ۳۷۷

خالص حقوق و مزایای کارکنان نخبه و استعداد برتر وظیفه در سال‌های ۱۳۹۷-۱۳۹۸ (پس از اعمال کسورات قانونی، بر حسب ریال)

ردیف

آخرین مدرک تحصیلی

مجرّد

متأهّل بدون فرزند

میزان افزایش به ازای هر فرزند

۱

دکتری تخصّصی

۸۸۲, ۷۲۷, ۷

۴۵۲, ۹۲۷, ۸

۳۷۰, ۱۲۱

۲

دکتری حرفه‌ای و کارشناسی‌ارشد

۵۶۸, ۳۹۳, ۶

۳۲۸, ۵۹۳, ۷

۳۷۰, ۱۲۱

۳

کارشناسی و پایین‌تر

۶۹۶, ۷۲۶, ۵

۲۶۶, ۹۲۶, ۶

۳۷۰, ۱۲۱

ناخالص حقوق و مزایای کارکنان نخبه و استعداد برتر وظیفه در سال ۱۳۹۹ (بر حسب ریال)

ردیف

آخرین مدرک تحصیلی

مجرّد

متأهّل بدون فرزند

میزان افزایش به ازای هر فرزند

۱

دکتری تخصّصی

۱۷۰, ۸۶۳, ۱۱

۷۷۰, ۷۸۸, ۱۴

۴۰۰, ۷۳۱

۲

دکتری حرفه‌ای (پزشکی)

۷۰۰, ۷۸۴, ۱۰

۳۰۰, ۷۱۰, ۱۳

۴۰۰, ۷۳۱

۳

کارشناسی‌ارشد

۲۳۰, ۷۰۶, ۹

۸۳۰, ۶۳۱, ۱۲

۴۰۰, ۷۳۱

۴

کارشناسی و پایین‌تر

۲۹۰, ۵۴۹, ۷

۸۹۰, ۴۷۴, ۱۰

۴۰۰, ۷۳۱

خالص حقوق و مزایای کارکنان نخبه و استعداد برتر وظیفه در سال ۱۳۹۹ (پس از اعمال کسورات قانونی، بر حسب ریال)

ردیف

آخرین مدرک تحصیلی

مجرّد

متأهّل بدون فرزند

میزان افزایش به ازای هر فرزند

۱

دکتری تخصّصی

۹۳۸, ۴۳۹, ۱۱

۱۷۰, ۴۸۴, ۱۴

۸۰۰, ۴۲۶

۲

دکتری حرفه‌ای (پزشکی)

۲۵۳, ۳۷۲, ۱۰

۷۰۰, ۴۰۵, ۱۳

۸۰۰, ۴۲۶

۳

کارشناسی‌ارشد

۵۶۸, ۳۰۴, ۹

۲۳۰, ۳۲۷, ۱۲

۸۰۰, ۴۲۶

۴

کارشناسی و پایین‌تر

۱۹۷, ۱۶۹, ۷

۲۹۰, ۱۷۰, ۱۰

۸۰۰, ۴۲۶

‌‌‌‌‌

گواهی اشتغال به خدمت چگونه صادر می‌شود؟

برای ارائه هرگونه گواهی اشتغال به خدمت، مجوز شروع به کار از طرف مرکز نخبگان الزامی است. لازم به ذکر است گواهی اشتغال به خدمت برای آزادسازی مدرک تحصیلی پس از ارائه گزارش پیشرفت اول قابل صدور است.

به این منظور می‌توانید از نوار ابزار قرمزرنگ بالای سایت مرکز نخبگان، «تسهیلات» ← «گواهی‌ها» ← «گواهی اشتغال به خدمت» را انتخاب و فرم مربوطه را تکمیل نمایید. ‌‌‌‌‌‌

 کلید واژه هاگواهی اشتغال به خدمت گواهی اشتغال گواهی آزاد سازی مدرک تحصیلی آزاد سازی مدرک

کلید واژه ها: گواهی اشتغال به خدمت گواهی اشتغال گواهی آزاد سازی مدرک تحصیلی آزاد سازی مدرک

مراحل اداری دریافت مجوز خروج از کشور چگونه است؟

برای اخذ مجوز خروج از کشور، نامه از سازمان به‌کارگیرنده با ذکر تاریخ رفت و برگشت، کشور و هدف از سفر الزامی است. با ارائه این نامه توسط سازمان به‌کارگیرنده به همراه مستندات قانونی و ارسال آن به مرکز نخبگان مجوز خروج از کشور بررسی و نتیجه در سایت مرکز نخبگان اطلاع‌رسانی می‌شود.

توجه۱: فرصت مطالعاتی بایستی در راستای پروژه تحقیقاتی بوده و حداکثر مدت زمان آن ۶ ماه می‌باشد.

توجه ۲: مجوز خروج از کشور برای نخبگان وظیفه تنها توسط مرکز نخبگان و فقط برای سفرهای علمی مانند فرصت مطالعاتی یا ارائه مقاله و سفر زیارتی (حج عمره و تمتع یا عتبات عالیات) صادر می‌شود و مجوز صادره برای دانشجویان از دانشگاه محل تحصیل فاقد اعتبار و خلاف مقررات مرکز نخبگان می‌باشد.

توجه ۳: مجوز خروج از کشور در طول دوره انجام پروژه، برای فرصت مطالعاتی حداکثر یک نوبت و برای سایر سفرهای کوتاه مدت، حداکثر برای دو مرحله صادر می‌شود.

کلید واژه ها: خروج از کشور سفر فرصت مطالعاتی عتبات عالیات ‌‌‌‌‌‌‌

کلید واژه ها: خروج از کشور سفر فرصت مطالعاتی عتبات عالیات

نخبگانی که پیشتر دوره آموزش نظامی را به صورت عادی گذرانده‌اند و یا از سابقه خدمت وظیفه عمومی برخوردارند، چگونه از ثبت شدن سوابق خدمتی خود در مرکز نخبگان اطمینان حاصل نمایند؟

اگر سابقه خدمت وظیفه دارید، باید در قسمت تسهیلات سایت مرکز نخبگان «گواهی درخواست سوابق خدمتی» را ثبت نمایید تا کلیه سوابق خدمتی شما (آموزشی و یگان خدمتی) توسط یگان خدمت قبلی‌تان به مرکز نخبگان ارسال گردد.

شایان ذکر است که گواهی گذراندن دوره آموزش نظامی عادی مورد تأیید است و به عنوان سابقه خدمت قبلی احتساب می‌شود. 

 کلید واژه هاسوابق خدمتی

کلید واژه ها: سوابق خدمتی

برای اطمینان از وصول نامه توسط مرکز نخبگان برای هر گونه اقدام بعدی چه باید کرد؟

می‌توانید از قابلیت پیگیری اینترنتی مرسولات پستی استفاده فرمایید. در صورت ناممکن بودن این روش، شماره و تاریخ دقیق ارسال نامه را یک هفته بعد در قسمت «تماس با ما» سایت ثبت فرمایید. موضوع پیام خود را «پیگیری وصول نامه» درج نمایید.

 کلید واژه هارسید نامه وصول نامه

کلید واژه ها: رسید نامه وصول نامه

تشریفات اداری پس از بازگشت از سفر خارجی به چه ترتیب است؟

پس از بازگشت از آخرین سفر به کشور ضروری است نامه لغو تعهدی را که از سازمان وظیفه عمومی ناجا دریافت کرده‌اید به سازمان به‌کارگیرنده تحویل نمائید. این نامه باید به انضمام دیگر مدارک شما در پایان کار توسط سازمان به‌کارگیرنده به مرکز نخبگان ارسال گردد نت در سامانه وظیفه عمومی به ثبت برسد. خاطرنشان می‌شود وجود این نامه در پرونده نخبه وظیفه یکی از الزامات صدور کارت پایان خدمت وی است. 

 کلید واژه هالغو تعهد خروج از کشور

کلید واژه ها: لغو تعهد خروج از کشور

وقتی می‌خواهم در سایت مرکز نخبگان درخواست تسهیلات کنم با خطای «این فرم قبلاً پر شده است» مواجه می‌شوم. چگونه درخواست خود را ثبت نمایم؟

وارد قسمت «تماس با ما» سایت شوید و پیامی با موضوع «رفع خطای سایت» ثبت نمائید تا برای رفع مشکل شما اقدام شود.

حتماً نام، نام خانوادگی، کد ملّی و نوع تسهیلات مورد درخواست خود را در متن پیام درج فرمائید.

البته برای تسهیل فرآیند اداری‌تان در مرکز نخبگان پیشنهاد می‌شود از ثبت درخواست‌های پی‌درپی خودداری فرمائید، چون با هر نوبت درخواست تسهیلات، پرونده شما از بایگانی خارج می‌شود و تا پیش از بازگشت آن به بایگانی، درخواست‌های بعدی‌تان قطعاً بی‌جواب خواهد ماند.

گزارش‌های پیشرفت چگونه باید به مرکز نخبگان تحویل شود؟

هریک از گزارش‌های پیشرفت کار ابتدا باید توسط نخبه وظیفه به سازمان به‌کارگیرنده تحویل گردد، سپس آن سازمان نامه تأییدیه گزارش پیشرفت را به مرکز نخبگان ارسال نماید.

توجّه: ارسال منظّم گزارش‌های پیشرفت کار (۳۰% و ۶۰%) الزامی است و در صورت عدم ارسال، این مرکز از ارائه هر گونه خدمات معذور است. 

 کلید واژه هاگزارش پیشرفت

کلید واژه ها: گزارش پیشرفت

در طول دوره انجام پروژه جایگزین خدمت، ارائه چند گزارش پیشرفت مورد نیاز است؟

گزارش‌های پیشرفت کار بایستی حداقل هر سه ماه یک‌بار با نامه رسمی از سازمان بکارگیرنده و در قالب لوحه فشرده به مرکز نخبگان تحویل گردد. تحویل حدّاقل دو گزارش پیشرفت (۳۰% و ۶۰%) به مرکز نخبگان الزامی است

توجه: ارائه هر گونه تسهیلات به نخبگان وظیفه منوط به ارسال گزارش پیشرفت کار توسط سازمان بکارگیرنده می باشد.

کلید واژه ها: گزارش پیشرفت تعداد گزارش پیشرفت

کلید واژه ها: گزارش پیشرفت تعداد گزارش پیشرفت

چگونه باید برای دوره آموزش نظامی نخبگان ثبت نام کرد؟ اعزام آن در چه تاریخی صورت می‌گیرد؟ یگان آموزش‌دهنده کجاست؟

چگونه باید برای دوره آموزش نظامی نخبگان ثبت نام کرد؟ اعزام آن در چه تاریخی صورت می‌گیرد؟ یگان آموزش‌دهنده کجاست؟

نخبگان وظیفه (دانشجو یا فارغ‌التحصیل) بایستی بلافاصله پس از احراز نخبگی و دریافت پیامک مرکز نخبگان، به مراکز پلیس +۱۰ مراجعه و برگ سبز اعزام به خدمت را دریافت و در سایت مرکز نخبگان (نوارابزار قرمزرنگ بالای سایت ← تسهیلات ← ثبت برگ سبز اعزام) بارگذاری نمایند تا نخبگی‌شان در سامانه سازمان وظیفه عمومی ناجا ثبت شود.

توجه: برابر مقررات جدید، کلیه نخبگان وظیفه بایستی پس از احراز نخبگی  تعیین سازمان بکارگیرنده برای اعزام به دوره آموزشی در سایت مرکز نخبگان ثبت نام نموده و در اولین دوره آموزشی اعزام شوند.

در حال حاضر برای ثبت نام بایدحداقل یک ماه پیش از شروع دوره در سایت مرکز نخبگان در قسمت «ثبت نام دوره‌های آموزشی» نام‌نویسی کرد. اعزام معمولاً در هر سال در شش نوبت صورت می‌گیرد. البته اطلاع‌رسانی دقیق در این خصوص از طریق اطلاعیه‌های سایت مرکز به اطلاع می‌رسد.

یگان آموزش‌دهنده، آموزشگاه شهید مدرّس نیروی زمینی سپاه واقع در کیلومتر ۲۸ بزرگراه شهید فهمیده غرب (تهران به کرج) - جنب شهرک خاتم الانبیا (ص) می باشد.

 کلید واژه هاسوالات دوره آموزشی پادگان محل یگان آموزشی

کلید واژه ها: سوالات دوره آموزشی پادگان محل یگان آموزشی

آیا صرفاً دوره آموزشی ویژه نخبگان وظیفه مورد تأیید مرکز نخبگان است؟

خیر، نخبگانی که در خدمت قبلی خود دوره آموزش رزم مقدّماتی را به اتمام رسانده‌اند یا دوره تکمیلی ۴۵ روزه بسیج را با موفقیت گذرانده‌اند، به شرط وصول و تأیید اصل مدارک مربوطه در مرکز نخبگان، نیازی به شرکت در دوره آموزشی ویژه نخبگان نخواهند داشت.

البته عزیزان دارای گواهی دوره تکمیلی ۴۵ روزه بسیج باید در فراخوان اعزام به دوره آموزشی ثبت نام نمایند و پس از ارسال اصل گواهی مربوطه به مرکز نخبگان، منتظر دریافت پیامک تأییدیّه آن بمانند.

چه اقداماتی برای پایان کار لازم است؟

پس از دفاع از پروژه جایگزین خدمت در سازمان به‌کارگیرنده، بایستی نامه اتمام پروژه به همراه فایل پروژه در قالب لوح فشرده مطابق با فرمت مورد نظر در سایت از طرف آن سازمان (به شکل ممهور یا هولوگرام‌دار) صادر و اصل آن توسط سازمان به مرکز نخبگان تحویل داده شود.

فرد نخبه نیز می تواند لوح فشرده (با قالب مشخص‌شده) و دیگر مدارک مورد نیاز را در یک پاکت واحد به شکل پستی یا حضوری (تحویل به نماینده مرکز نخبگان مستقر در ورودی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی در ساعات ۸ تا ۱۳ روزهای کاری) به مرکز نخبگان ن.م تحویل نماید.

‌‌شرح مدارک مورد نیاز در خصوص پایان کار در قسمت «فرم‌های نخبگان» سایت حاضر در دسترس است:

http://mneb.ir/fa/download/category/6/

 کلید واژه هاپایان کار دفاع دفاع پروژه

کلید واژه ها: پایان کار دفاع دفاع پروژه

مراحل دریافت گواهی پایان کار به چه صورت است؟

پس از ارسال کلیه مدارک مورد نیاز برای پایان کار و خصوصاً اصل نامه پایان کار توسط سازمان به‌کارگیرنده، شخص نخبه می‌تواند در سایت مرکز نخبگان در قسمت تسهیلات، درخواست صدور «گواهی پایان کار طرح جایگزین» را برای ارائه به یک سازمان مشخص ثبت نماید.

کلید واژه ها: پایان کار مدارک پایان کار